اپل, سیستم عامل اندروید, ترفند موبایل


«لوبیای ژله‌ای» اندروید چند وقتی است كه در حال به‌روز شدن است، كه البته این به‌روزرسانی در نهایت از سوی Google I/O به شكل رسمی اعلام خواهد شد. همانند دیگر سیستم‌ها شایعاتی در زمینه تغییرات احتمالی این نسخه از اندروید در همه جا پخش شد، به همین دلیل هم در این نوشته به بررسی تمام اطلاعات اعلام شده درباره این لوبیای ژله‌ای می‌پردازیم:

1. تغییر UI طراحی شده برای این سیستم: Ice Cream Sandwich در حقیقت یكی از جدید‌ترین مدل‌های اندروید است، چرا كه تغییرات بسیاری در این سیستم‌عامل اعمال شده و از لحاظ گرافیك جزو پیشرفته‌ترین سیستم‌های مطرح است. به همین مناسبت كمپانی گوگل برای افزایش قابلیت‌های سیستم‌عامل Jelly Bean به فكر افتاد تا تغییراتی در قسمت UI ایجاد كند كه تغییراتی در قسمت نوار جستجو طراحی شده روی صفحه اصلی سیستم یكی از مهم‌ترین این ایده‌هاست.

 

2. استفاده از جستجوگر Chrome: طی اعلام منابع خبری كمپانی به جای استفاده از نرم‌افزار جستجوگر اندروید كه تمام سیستم‌های پیشین به همراه داشتند، این نسخه اندروید‌ از برنامه كروم برای اتصال به اینترنت استفاده می‌كند كه این به نوبه خود هم می‌تواند خوب باشد و هم بد (یعنی كاملا بستگی به دیدگاه شما دارد). چرا كه نكته مثبت استفاده از این برنامه سرعت بالای آن برای باز كردن صفحه‌های مختلف است، در حالی كه نكته منفی آن ساپورت‌نشدن سایت‌هایی است كه از طریق Flash Player طراحی شده‌اند، البته این نرم‌افزار در جستجوگر Stock پشتیبانی می‌شود.

 

3. بدون فلش: همان‌طور كه می‌دانید كمپانی گوگل اعلام كرده است سیستم‌های‌عامل‌ اندروید بعد از Ice Cream Sandwich از هیچ‌یك از برنامه‌های فلش پشتیبانی نخواهد كرد. به همین دلیل احتمال می‌رود سیستم‌های‌عامل Jelly Bean اندروید نیز توانایی نمایش برنامه‌های فلش را برای كاربرانشان نخواهد داشت.

 

4. Built in file manager: بیشتر كاربران سیستم‌های اندروید می‌توانند تمام كارهای مورد نظر را با فایل‌های درون موبایل‌شان انجام دهند، ولی Stock اندروید دارای برنامه جداگانه مدیریت فایل یا همان File Manager نیست. تنها راه‌حل برای داشتن این برنامه دانلود آن از طریق Google Play است؛ زیرا كمپانی سازنده اندروید‌ها از قبل این نرم‌افزار را برای سیستم‌هایش نصب نكرده بود. با وجود این Jelly Bean برخلاف دیگر سیستم‌ها نرم‌افزار File Manager را به صورت كامل و بدون هیچ كاستی به همراه دارد.

 

5. Tablet Centric: طبق آمار اعلام شده از سوی كمپانی سازنده سیستم‌عامل لوبیای ژله‌ای اندروید ـ كه مخصوص تبلت‌ها طراحی شده ـ تغییرات بسیاری را همراه خواهد داشت، بنابراین گوگل اولین تبلت نكسوسی را در I/O به نمایش خواهد گذاشت و با توجه به این موضوع سیستم‌های‌عامل جدید اندروید با Nexus‌های جدید در معرض دید همگان قرار خواهد گرفت. به هر صورت چنانچه این سیستم‌عامل مخصوص موبایل هم مانند تبلت‌ها به روز شود، باعث خوشحالی بیشتر كاربران خواهد شد.

 

6. Voice assistant: همان‌طور كه می‌دانید گوشی‌های اپل S4 دارای برنامه Siri برای انجام كارهای مربوط به صداست و كمپانی مایكروسافت هم برای سیستم‌عامل ویندوز 8 خود برنامه جدید تشخیص صدا را راه‌اندازی كرده است؛ بنابراین كمپانی گوگل برای برتری یافتن در عرصه رقابت از هر دو رقیبش در تلاش است نرم‌افزار مخصوص صدای ژله را به صورت لمسی طراحی كند. ولی اسم نهایی این برنامه هنوز معلوم نیست و شایعات حاكی است كه این برنامه Majel نامگذاری شود.

 

7. به‌روزرسانی كیبورد مجازی: تغییرات نهایی كیبورد مجازی هنوز به طور كامل مشخص نشده است، ولی احتمال می‌رود كه در این برنامه تغییراتی در زمینه عوض كردن زبان حروف ایجاد شود. مثلا شما تنها از طریق اعلام صوتی به موبایل زبان مورد نظرتان را انتخاب كنید.

  اپل, سیستم عامل اندروید, ترفند موبایل


 

iOS 6

اپل بتازگی سیستم‌عامل iOS 6 خود را كه جدیدترین سیستم‌عامل موبایل این شركت است، طراحی كرده و به همین منظور در اینجا به بررسی قابلیت‌های جدید این سیستم‌عامل خواهیم پرداخت. اول از همه شما باید بدانید كه iOS 6 دارای 200 قابلیت جدید در مقایسه با سیستم‌های‌عامل پیشین است، كه در راس تمام این تغییرات Apple’s own Map قرار دارد. این قابلیت، برنامه‌ای سه‌بعدی برای نمایش تمام شهرهای دنیاست. در مرحله بعد نرم‌افزار سیری دچار تغییرات زیادی در زمینه نحوه كاركردش شد. برای مثال تغییراتی در زمینه دانستن اطلاعات مربوط به ورزش، فیلم‌ها و رستوران‌ها و همراه داشتن نقشه‌هایی جدیدتر برای نمایش به تمام كاربران.

 

بنابراین شما می‌توانید از برنامه سیری هرآنچه را می‌خواهید بدانید سوال كنید، مثلا بپرسید بلندقد‌ترین فوتبالیست كیست؟ یا چه فیلم‌هایی در حال حاضر روی پرده سینما نمایش داده می‌شود؟ یا چه رستورانی غذای مورد علاقه شما را دارد؟ علاوه بر اینها برنامه سیری می‌تواند نرم‌افزار‌های دیگر موبایل‌تان را نیز برای شما باز كند تا در صورت علاقه، كارهای مورد نظر‌تان را انجام دهید.

 

نرم‌افزار Facebook این سیستم‌عامل تصاویر و نقشه‌های بسیار زیادتری را با خود به همراه خواهد داشت، پس شما می‌توانید به آسانی تصاویر و نقشه‌های مختلفی را كه روی دیگر نرم‌افزار‌ها موجود است، در فیس‌‌بوك به اشتراك بگذارید. علاوه بر این، شما می‌تواند با استفاده از Notification center موبایل‌تان status فیس‌بوك‌تان را تغییر داده و هر آنچه را كه می‌خواهید روی صفحه‌تان بنویسید.

 

اپل از نقشه‌های موجود در Google برای نمایش مكان‌های مختلف به كاربرانش استفاده می‌كند. این نقشه‌ها شامل فهرستی بالغ بر صد اسم مختلف برای شركت‌های متفاوت است، پس هر شركتی را كه در هر ناحیه باشد، می‌توانید به آسانی پیدا كنید. در ضمن این نقشه‌ها با استفاده از نرم‌افزار سیری كارهای مورد نظرتان را برایتان انجام می‌دهد، فقط لازم است شما از طریق صدا ‌خواسته‌تان را به موبایل اعلام كنید، نشانی دقیق مكان مورد نظر در برابر‌تان قرار خواهد گرفت.

 

نقشه‌ها قابلیت نمایش شهر‌های مختلف را از طریق Flyover دارد، در حقیقت از این طریق شما می‌توانید نمای كلی شهر‌های بزرگ را به آسانی تماشا كنید.

علاوه بر این در این سیستم جدید شما می‌توانید از طریق ارسال sms به تماس‌هایتان پاسخ دهید؛ پس چنانچه در جلسه كاری قرار دارید، می‌توانید به تماس مورد نظر پاسخ نداده، ولی بلافاصله sms ارسال كنید تا دوست‌تان بفهمد مشغول به كار هستید و نمی‌توانید پاسخگو باشید.

طی طراحــــی‌های انجام شـــده برنامه Do not Disturb به شما كمك می‌كند در صورت تمایل نداشتن به پاسخ‌دادن تماس شخص خاصی، تلفن‌تان را در حالت Mute قرار دهید.